Share Poll

Poll link

500 px
350 px
250 px
Preview

widget preview:

Width - px Height - px

Close preview
! You are using a non-supported browser Your browser version is not optimised for Toluna, we recommend that you install the latest version Upgrade
With effect from 25 May 2018, we have updated our Privacy Notice. You can read our updated version here.

pdnr

  4 months ago

Do you compare the price on different sizes of grocery products to get the best deal? Do you assume the largest size will be the cheapest per ounce?
Closed

I always compare different sizes. This week, a gallon of milk was $2.60 but a half gallon was $0.99 so I bought two half gallons for 1.98.

Often, even if the larger size is less expensive per ounce, I’ve found that when I use a coupon it’s cheaper to buy the smaller size.
Reply

pjaysmitty

  4 months ago
I am a comparison shopper!
0 comments

Mielle13

  4 months ago
Always!
0 comments

ShineeFive

  4 months ago
all the time.
1 comments

EHS123

  4 months ago
I do the same thing, Peggy. I hate to throw money away! Sometimes there is less waste with the smaller packages, if something will spoil before it is expected to be finished.
2 comments

FIRSTABOREAN_8395

  4 months ago
Most of the things I buy are available in only one size, so this idea doesn't apply, but in some items, I calculate what deal is best and save quite a lot of money. This is most apparent in such items as laundry detergent. The last time I bought that, it was a 230-load bucket for about fifteen dollars. Back in August of 2020, a local store had my favored brand and type of toothpaste for only a dollar a tube, about 2/3 off, so I bought ten. Neither of these products spoils with age, so why not stock up when the deal is good?
1 comments

pr41799

  4 months ago
Yes, always. Marketing people think we are all dumb, but not so!
1 comments

jkrasnick

  4 months ago
Yes, I comparison shop like that. However, unless I know I can consume all of the larger size, I tend to buy the smaller size, It may cost a bit more per serving, but it's less expensive than throwing out half of the larger size!
1 comments

pc1976

  4 months ago
Yes, I always compare prices, the large sizes and bulk packs are not always cheaper. Just recently I was buying deodorant and they had a bulk pack of two and it cost more than buying two individual ones. I have also found that sometimes the Publix brand will be higher than the name brand.
1 comments

2rallan

  4 months ago
I used to do this, and it depends on the product. Since I live alone, I find that larger sizes can sometimes spoil before I can use them up. I usually purchase the size that works best for me.
1 comments

vklucy05

  4 months ago
Always compare prices to sizes
1 comments
Copied to clipboard

You’re almost there

In order to create content on the community

Verify your Email / resend
No thanks, I’m just looking

OK
Cancel
We have disabled our Facebook login process. Please enter your Facebook email to receive a password creation link.
Please enter a valid Email
Cancel
We're working on it...
When you upload a picture, our site looks better.
Upload